ویژگیهای 3 نرم افزار رایج معماری Autocad-3dmax-Revit Architecture

ویژگیها :

  •  Revit Architecture :(البته توی این وبلاگ در موردش خیلی بحث کرده ایم و صرفا خلاصه ای را بیان می کنم )

نرم افزار Revit Architecture ، یک نرم افزار ترسیم و طراحی نقشه های معماری و ساختمانی است . که سیستم ترسیم در آن به صورت مدلسازی همزمان 2 بعدی و 3 بعدی به صورت هوشمند است (Building Information Modeling).
    این نرم افزار توسط شرکت Autodesk تولید کننده نرم افزار Autocad طراحی شده است.در 3 سال گذشته بسیاری از شرکتهای ساختمانی در کشورهای توسعه یافته (آمریکا ، کانادا ، کشورهای اروپایی و استرالیا) به استفاده از این نرم افزار روی آورده اند و ترسیم نقشه های ساختمانی در نرم افزار Autocad را کنار گذاشته اند.
     دلایل استفاده زیاد از این نرم افزار :
1- سادگی و سرعت یادگیری آن
2- افزایش سرعت و دقت ترسیم و همچنین تغییر نقشه ها
3- ترسیم همزمان 3بعدی و 2 بعدی نقشه های ساختمان
4- تبدیل سریع نقشه های فاز 1 به نقشه های فاز 2
5- ارتباط همزمان نقشه های معماری با نقشه های سازه و تاسیسات و اعمال همزمان تغییرات بین این نقشه ها
6- حذف خطاهای انطباق نماها و پلانها و مقاطع
7- امکان انجام مطالعات اقلیمی(نور و سایه) بر روی ساختمان
8- امکان تعریف استانداردهای ساخت در تجهیزات ساختمان
9- محاسبه متره ساختمان و تغیییر سریع آن در صورت تغییر نقشه ها
10- قابلیت ارتباطی با نرم افزار Autocad , 3Dmax (ورودی و خروجی)
11- امکان طراحی حجمی و تبدیل آن به نقشه های اجرایی
12- و بسیاری امکانات دیگر که مسلما در زمان استفاده از نرم افزار شما را ترغیب می کند که دیگر از نرم افزار Autocad برای ترسیم استفاده نکنید .

ضمنا به این مطالب قبلی هم میتوانید رجوع نمایید :

بررسی قدرت نرم افزار revit architecture در فاز 2 نمودن یک ساختمان طراحی آزاد (conceptual Design) در نرم افزار Revit Architecture

یک فیلم کوتاه برای معرفی نرم افزارRevit Architecture مطالعات اقلیمی در نرم افزار Revit Architecture

فاز 2 باRevit Architecture رندر در رویت معماریRender using Revit Architecture

لطفا اگر اطلاعات کافی در مورد Revit Architecture ندارید حتما قبل از مطالعه ادامه مطالب لینکهای بالا را به طور کامل مطالعه و بررسی نماید تا ادامه این مطلب برای شما قابل درک باشد . متشکرم

  • Autocad :یک نرم افزار مدلسازی و ترسیمی فوق العاده قوی که رو دستش تو دنیا وجود نداره . ویژگیهاش هم انقدر زیاده که نمیشه کامل لیست کرد

1- ترسیم فوق العاده سریع

2- مدلسازی بدون حد و مرز

3- دقت بسیار زیاد

4- ابزارهای فراوان

5- امکان ارتباطی زیاد با نرم افزار های جانبی (excel  , Revit  Architecture , ...)

6-....

اما با وجود این ضعف هایی هم داره :

1- مثل میز نقشه کشی میمونه یعنی بعنوان دستیار طراح عمل نمیکنه .

2- باید هر بخش از ساختمان را بعنوان عنصری منزوی جداگانه رسم کنیم ( مثلا باید پلان بکشیم بعد از روی پلان نما بکشیم بعدش هم دوباره مقطع بکشیم. خودش واسمون نما و مقطع نمیکشه)

3- دوباره کاری توی این نرم افزار توسط خود نرم افزار کنترل نمیشه پس خطاهای احتمالی کاربر را شناسایی نمی کند.

4- هیچ یک از ویژگیهای نرم افزار های bim را ندارد (مثلا Revit یک نوع نرم افزار bim هست)

5- عملیات ترسیم و ویرایش وقت گیر هست مگر اینکه کدخدا cadman باشی و دائم مثل دارکوب بکوبی روی کیبورد و اعصاب بقیه رو خرد کنی ...

6- ....

باید این نکته رو اضافه کنم که این ضعف ها از ارزش نرم افزار Autocad کم نمیکنه اما وقتی می بینیم که این ضعف ها در Revit Architecture نه تنها نیست بلکه یک قدرت هم محسوب میشه ، اون وقت هست که احساس می کنیم استفاده از Autocad در 90 درصد موارد ترسیم نقشه های ساختمان احمقانه به نظر می رسه.(لطفا قبل از هر گونه نتیجه گیری اگر در مورد نرم افزار  Revit Architecture اطلاعات کافی ندارید تمام مطالب قبلی این وبلاگ رو مطالعه کنید و یک نگاهی هم به محیط نرم افزار بندازید تامنظور بنده را درک کنید.)

  • 3dmax : یک نرم افزار فوق العاده برای مدلسازی و رندر و انیمیشن

1- مدلسازی قوی

2- رندر و نورپردازی و متریال و گرافیک فوق العاده

3- انیمیشن سازی

4- و .... از این قبیل ویژگیها

البته اینها ویژگیهایی خوبی هستند اما ضعفها از دید معماری

1- ترسیم نقشه امکان ندارد

2- و از این قبیل ...

البته این ضعف ها اصلا برای این نرم افزار معنی ندارد چون هدف این نرم افزار فقط و فقط وفقط مدلسازی و پرزانته و انیمیشن و افکت و .... هست و اصولا غیر منطقی هست کسی بخواهد باهاش ترسیم بکنه .

نتیجه گیری :

  • مشخص هست که برای ترسیم نقشه ها به Autocad یا Revit Architecture نیاز داریم چون 3dmax این کار را انجام نمی دهد .
  • مشخص هست که برای پرزانته و رندر با هر کدام از این 3 نرم افزار می توان این کار را انجام داد اما با توجه به مطالب بیان شده بهتر است با 3dmax و یا با Revit Architecture رندر بگیریم و سراغ Autocad نرویم چون توی این مورد ضعیف هست .
  • برای انیمیشن ساده از هردوی 3dmax یا Revit Architecture می توانیم بهره بگیریم.
  • برای انیمیشن وافکتهای حرفه ای فقط 3Dmax جوابگو هست .
  • برای جلوگیری از دوباره کاریهای عملیات تهیه نقشه ها فقط Revit Architecture خوب پاسخ می دهد .

بنابراین اگر یک معمار Revit Architecture بلد باشه خیلی از ویژگیهای نرم افزارهای 3 گانه مورد بررسی رو می تونه انجام بده و فقط برای پرزانته های حرفه ای به 3dmax نیاز پیدا خواهد کرد  و تا 90 درصد به Autocad نیازی نداره.

/ 19 نظر / 899 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سلام

من 2سالی هست که نرم افزار رویت را یاد گرفتم اما وقتی میبینم کمتر دفتر و شرکتی با این نرم افزار کار میکنه و حتی بعضی هاشون اسم این نرم افزارو نشنیدن دل سرد میشم که چرا کد یاد نگرفتم.اما امیدوارم تمام مهندسین این نرم افزارو یاد بگیرن سرعت و فرق این نرم افزارو کسی درک میکنه که با کد کار کرده باشه.مثلن پلانی که در کد 1ساعت وقت میبره در رویت کمتراز20دقیقه تمام میشه با نما و مقطع.اما ای کاش کیفیت رندرش با مکس برار بود.

صادق

سلام مهندس آموزشگاهی در شهر ری هست که این نرم افزارو آموزش بده؟؟

پیمان

سلام.اول از همه باید بگم واقعا نرم افزار رویتو خیلی خوب با جزییات معرفی کردید امیدوارم از اطلاعاتتون بیشتر بهره ببریم.من تازه میخام نرم افزار یاد بگیرم فقط 1نرم افزار میخام یاد بگیرم و بین رویت و کد موندم کدومو برا یادگیری و استفاده انتخاب کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

ایمان

سلام.مهندس برای پروژه هایی که تو دانشگاه بهمون میدن مثل طرح نهایی قبول میکنن با رویت بهشون تحویل بدیم یا باید با کد باشه؟من یه کمی رویت و کد بلدم اما دوست دارم یکی از این دوتارو کامل یاد بگیرم و موندم برا کدومشون وقت بزارم ممنون میشم راهنماییم کنید.با سپاس

محسن

سلام استاد.با تشکر از مطالب و بلاگ پر بارتون.اگر براتون مقدوره راهنماییم کنید پلان هایی که تو کد میکشیم چطور ببریم تو رویت؟؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

پیمان

سلام.شما این همه از رویت تعریف کردید پس چرا میگید اول کد یاد بگیرم بعد رویت اگه رویت بهتره چه دلیلی داره کد یاد بگیرم.ممنون میشم راهنمایی کنید

پیمان

سلام مهندس فکر کنم من نتونستم منظورمو کامل برسونم.میخام از بین کد و رویت یکیو کامل و اصولی یاد بگیرم چون اعتقاد دارم بهتره سراغ هر نرم افزاری نریم و سرمو الکی شلوغ کنیم یکیشو یاد بگیریم اما کامل و حرفه ای یاد بگیریم و من واقعا بین این دوتا گیر کردم یه عده میگن کد یه عده میگن رویت.البته بعضی ها گفتن رویت به درد ایران نمیخوره راستش بهش سرد شدم ولی با این قابلیت هایی که داره خواستم از شما هم مشاوره بگیرم.بازم بابت بد عنوان کردن سوالم عذر میخام.با سپاس.

اسماعیل

سلام واقعا من تعجب میکنم از این مقایسه شما(ضعف های نرم افزار اتوکد)عجیب ترین جمله که تا به حال دیدم.

الی

ممنونم از مطالب مفیدتون پیروز و سربلند باشید[لبخند]

الی

معذرت، فک کردم نظرم ارسال نشده دوباره نوشتم[خرخون]